netcoffee.pl
dokumentacja

Ten dokument pochodzi z serwisu netcoffee.pl i jest dostępny pod adresem http://shared.netcoffee.pl/ncread/index.php?doc=care

Rozwój internetu

autor: Jarosław Mężyk

netcoffee.pl po godzinach

Istieje wiele rozwiązań znacznie ułatwiających Internautom przeglądanie stron. Są to np.:

... oraz WIELE, WIELE innych!

Hamulcowy internetu

Niestety, najpopularniejsza (i zarazem najgorsza) przeglądarka - Internet Explorer nie obsługuje większości z tych funkcji. Co więcej, program ten (nie rozwijany już od kilku lat) nie obsługuje wielu standardów (wprowadzonych nawet 6 lat temu), przy których tworzeniu brał udział także Microsoft (producent Internet Explorera).

Dominacja rynkowa IE (wynikająca z działań marketingowych Microsoftu a nie z jakości IE) sprawia, że twórcy wielu stron nie wykorzystują wszystkich możliwości dawanych przez standardy. Przez to istniejące możliwości przeglądarek i stron pozostają niewykorzystane.

Aby nie być gołosłownym

podam przykład na to, jak IE szkodzi Internautom i Internetowi. Ta strona jest przygotowana do wydruki i nie potrzebuje innej wersji z tym samym tekstem ale sformatowanym tak, aby "dobrze się drukował". Zastosowałem odpowiedni arkusz stylów, (wg. specyfikacji z 1998 roku!), dzięki któremu na wydruku, obok każdego z odnośników pojawi się jego adres, tak aby nie trzeba było wyszukiwać tej strony w Internecie żeby sprawdzić dokąd prowadzi ten odnośnik: Na wydruku nie wiesz pod jaki adres prowadzi ten odnośnik. Niestety, IE nie potrafi rozpoznać odpowiednich reguł CSS. Dlatego należałoby stworzyć oddzielną wersję dla wydruku. Przez to, aby wydrukować stronę w IE, musisz pobrać ją po raz drugi!!

Powstrzymać potwora!

Jeżeli zależy Ci na coraz wyższym poziomie stron internetowych oraz na wygodzie i bezpieczeństwie surfowania, nie bądź bezczynny!

Jeżeli jesteś webmasterem

Zapoznaj się ze standardami sieciowymi i staraj się ich przestrzegać. Pomocne będą strony organizacji W3C

Jeżeli nie tworzysz stron

To twoje zadanie jest o wiele prostsze! Wystarczy, że zainstalujesz i zaczniesz używać jednej z alternatywnych wobec IE przeglądarek! Już od momentu otwarcia pierwszej strony w nowej przeglądarce będziesz mógł korzystać z fantastycznej funkcjonalności, której nie oferuje IE. Będziesz także o wiele bezpieczniejszy!

Każde kliknięcie będzie działało na korzyść Internetu

Pamiętaj, że przeglądarki "przedstawiają się" serwerowi, na którym znajdują się przeglądane przez Ciebie strony. Wzrost wykorzystania przeglądarek innych niż IE będzie motywował twórców stron do wykorzystywania możliwości, których IE nie daje.

Którą przeglądarkę wybrać?

Ja osobiście wybrałem Operę, ale każdy powinien sam wybrać odpowiadający mu program. Pomocna może okazać się lektura stron:

Ten dokument jest przystosowany także do wydruku i nie potrzebuje oddzielnej wersji dla drukarki.

Ten dokument jest częścią serwisu netcoffee.pl
Wszelkie uwagi proszę zgłaszać pisząc na adres e-mail administratora: admin@netcoffee.pl lub używając formularza kontaktowego.

statystyki