netcoffee.pl
dokumentacja

Ten dokument pochodzi z serwisu netcoffee.pl i jest dostępny pod adresem http://shared.netcoffee.pl/ncread/index.php?doc=rss

Wprowadzenie do RSS

autor: Jarosław Mężyk

Czym jest RSS

RSS jest nowym standardem przesyłania informacji do Użytkownika i jest w stanie zastąpić tak popularne obecnie listy wysyłkowe, przewyższając je znacznie poziomem bezpieczeństwa i niezawodności.

Różnice między RSS a listami wysyłkowymi

Sposób dostarczania

W przypadku list wysyłkowych (mailing list) informacje o nowościach są przesyłane na adres poczty elektronicznej Użytkownika, skąd on pobiera wszystkie informacje na swój lokalny komputer. Aby było to możliwe, Użytkownik musi zarejestrować się w systemie, podając swoje dane - przynajmniej adres poczty elektronicznej na który mają być wysyłane informacje. W bardziej rozbudowanych systemach może określić czas otrzymywanych informacji. W innych systemach to dostawca decyduje kiedy, i czy zostaną wysłane informacje.

Gdy informacje są dystrybuowane za pomocą systemu RSS to oprogramowanie Użytkownika jest odpowiedzialne za pobranie odpowiedniego pliku z serwera dostawcy. Pobrany plik jest przetwarzany przez oprogramowanie a jego zawartość jest w wygodny sposób przedstawiana Użytkownikowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu to Użytkownik decyduje kiedy (i czy) wiadomości zostaną pobrane.

Bezpieczeństwo

Korzystając z systemu RSS, Użytkownik nie musi podawać swoich danych a pobierając informacje pozostaje równie anonimowy, jak podczas przeglądania stron internetowych. Nie ma więc ryzyka, że na adres poczty elektronicznej będzią przychodziły niechciane listy (spam).

Wygoda

Dzięki RSS Użytkownik nie musi rejestrować się w żadnym systemie aby otrzymywać informacje o nowościach. Aby zrezygnować z ich otrzymywanie, nie musi wypełniać żadnych formalności - wystarczy zmienić ustawienia programu pobierającego informacje (czytnika). Wielu administratorów stron (np. galeria.netcoffee.pl) informacje o dostępnych wiadomościach w formacie RSS (tzw. kanale informacyjnym) zamieszcza wprost w kodzie strony. Dzięki temu niektóre przeglądarki - jak Opera lub FireFox - wyświetlają odpowiednią informację. Opera posiada wbudowany czytnik RSS i wystarczy jedno kliknięcie aby przeczytać wszystkie nowości.

Oprogramowanie

Tak jak do odczytywania wiadomości elektronicznych przesyłanych z list wysyłkowych jest potrzebny program pocztowy, tak do odczytywania kanałów informacyjnych jest potrzebny czytnik RSS. Jednym z takich czytników jest "FeedDemon" firmy Bradbury Software, LLC. Przeglądarka Opera posiada wbudowany czytnik RSS (a także program pocztowy i klienta IRC).

Ten dokument jest przystosowany także do wydruku i nie potrzebuje oddzielnej wersji dla drukarki.

Ten dokument jest częścią serwisu netcoffee.pl
Wszelkie uwagi proszę zgłaszać pisząc na adres e-mail administratora: admin@netcoffee.pl lub używając formularza kontaktowego.

statystyki